Życie napisało najpiękniejszy scenariusz
ŻYCIE NAPISAŁO NAJPIĘKNIEJSZY SCENARIUSZ

Życiorys Karola Wojtyły. Życie napisało najpiękniejszy scenariusz

Życiorys Jana Pawła II to gotowy materiał na pasjonującą opowieść. Historia człowieka głębokiej wiary i służby drugiemu. W końcu biografia Karola Wojtyły, to perspektywa, w której przeglądają się losy Polski i świata.

 

Kto to był Karol Wojtyła

Kiedy w 1920 roku urodził się Karol Józef Wojtyła, Polska dźwigała się po 123 latach zaborów. Ojciec przyszłego papieża Karol Wojtyła senior, to zawodowy wojskowy, zafascynowany postacią Józefa Piłsudskiego. Matka - Emilia Kaczorowska - zajmowała się domem, krawiectwem i wychowaniem dwóch synów. Starszego Edmunda i młodszego o 14 lat Karola. Lolek Wojtyła dzieciństwo spędził w Wadowicach. Szkoła podstawowa, kółko ministranckie, piłka nożna - gra jako bramkarz - a potem największa pasja życia: teatr. Jednak życiu Lolka towarzyszyło też cierpienie. Tuż przed Pierwszą Komunią Świętą umiera matka. Trzy lata później brat Edmund, który był lekarzem i zaraził się szkarlatyną od swojej pacjentki.

 

Karol Wojtyła w młodości

 

Młody Karol Wojtyła zostaje tylko z ojcem. Dorastając, zaczyna pisać wiersze, marzy o studiach na polonistyce. Wolny czas spędzają z ojcem w górach. Codziennie przed szkołą i po szkole wstępuje do kościoła. Maturę zdaje bardzo dobrze i wraz z Karolem Wojtyłą seniorem przeprowadzają się do Krakowa, gdzie Lolek rozpoczyna studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Karol Wojtyła w Krakowie coraz mocniej zaczyna się angażować w teatr. Jednak miłość do sceny, jak i same studia, przerywa wybuch II wojny światowej. Wojtyła dostaje nakaz pracy w kamieniołomie na Zakrzówku, a następnie przenosi się do pracy w fabryce Solvay w Borku Falęckim. Tam też zaczyna się rodzić powołanie. Potajemnie kończył teologię i dnia 1 listopada 1946 r. został wyświęcony na księdza przez arcybiskupa Sapiehę.

 

Wikary Karol Wojtyła

To właśnie z arcybiskupem Adamem Sapiehą będą związane losy Karola Wojtyły w pierwszych latach swojej kapłańskiej posługi. Metropolita krakowski najpierw wyśle młodego kleryka na dalsze studia do Rzymu, a potem do maleńkiej wioski Niegowici. Chce, aby nauczył się życia w każdej postaci. I wielkim mieście za granicą i na polskiej wsi. Karol Wojtyła w Niegowici szybko nawiązuje dobre relacje z prostymi ludźmi, uczy religii w wiejskiej szkole, odwiedza chorych w domach, a wieczorami przy lampie naftowej - pisze teksty do „Tygodnika Powszechnego”.  Na swojej pierwszej parafii spędza rok, by wrócić do Krakowa i zacząć prowadzić duszpasterstwo akademickie. Tam rodzi się słynny „Wujek”, zaczynają wyjazdy z młodzieżą w Tatry i na kajaki. Jednocześnie prowadzi wykłady z filozofii w Lublinie na KUL.

 

Karol Wojtyła jako biskup

Nowatorskie podejście do duszpasterstwa młodych, pasja z jaką oddawał się zajęciom akademickim oraz miłość do bliźniego, sprawiła, że Karol Wojtyła był wyróżniającym się duszpasterzem w kościele krakowskim. Nie uszło to uwadze hierarchów i 38-letni Wojtyła dostaje nominację biskupią. Jest to dla niego duże zaskoczenie. Dowiaduje się o tym podczas wakacji na kajakach. Za swoją dewizę biskupią ogłosił słowa: „Totus Tuus” (Cały Twój). W ten sposób oddawał siebie jako biskupa w opiekę Maryi. Jako młody, bardzo dobrze wykształcony biskup uczestniczy w Soborze Watykańskim II. Daje się poznać z jak najlepszej strony, jest świetnie przygotowany, a jego wygłaszane nienaganną łaciną przemówienia, odbijają się echem wśród hierarchów z całego świata. Karol Wojtyła staje się jednym z ojców Soboru Watykańskiego i jego największych propagatorów. Kolejne stopnie kariery kościelnej przychodzą równie szybko. Wojtyła zostaje arcybiskupem, a następnie kardynałem - metropolitą krakowskim.

 

Karol Wojtyła został papieżem

Kardynał Karol Wojtyła na swoje pierwsze konklawe jedzie pełen entuzjazmu i ciekawości. Jakże wielkie jest jego zdziwienie, gdy podczas tajnego głosowania dostaje kilka głosów. Jednak kardynałowie są zgodni i szybko nowym papieżem zostaje Albino Luciani, który przyjmuje imię Jan Paweł I. Pontyfikat trwa tylko 33 dni. Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński ruszają na konklawe ponownie. Do Polski wróci tylko Wyszyński. W Watykanie będzie musiał zostać Karol Wojtyła przyjmując imię Jan Paweł II. Data wyboru Karola Wojtyły na papieża na stałe wpisała się w historię Polski i świata. Był dzień 16 października 1978 r.

 

Kim był Karol Wojtyła?

Świętym za życia, patriotą, obywatelem świata? Karol Wojtyła wikary, biskup, kardynał, w końcu papież - to na pewno postać wielowymiarowa. Dla wielu niekwestionowany autorytet, który czerpał od najlepszych. Towarzyszyli mu w ciągu życia i Wanda Półtawska, i ojciec Pio, siostra Faustyna, czy kardynał Stefan Wyszyński. Kiedy zmarł Jan Paweł II, cały świat pogrążył się w żałobie. Papież Wojtyła zaskarbił sobie miłość ludzi z całego świata. Stał się wzorem do naśladowania. Za życia, jak i po śmierci.

Jedyny taki
komiks w Polsce!

Historia człowieka, którego poznał
i pokochał cały świat.

Nasz Papież. Karol Wojtyła" to pierwszy polski tak obszerny komiks o życiu Karola Wojtyły. Unikatowa publikacja na rocznicę urodzin Jana Pawła II. Biografia obejmująca czas od narodzin małego Lolka do wyjazdu Wojtyły na konklawe. Starannie dobrane fakty, dbałość o artystyczne detale oraz wyjątkowa postać głównego bohatera, tworzą publikację jedyną w swoim rodzaju na polskim rynku.

Nasz papież. Karol Wojtyła
Biografia ilustrowana - Część 1

szt.

Zobacz więcej zdjęć i film

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl